Paribu Komisyon Oranları

Paribu Komisyon Oranları

PAribu komisyon oranları, Paribu kripto para borsası ile ilgilenen yatırımcıların araştırdığı konulardan birisidir. Bu borsa platformunda yatırım yapmak, kripto para alım-satım işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler için sistemin komisyon oranları büyük önem taşır. Paribu, güvenilir olmasının yanı sıra aynı zamanda kullanıcıların kar amacını güden bir kripto para borsasıdır. Dolayısıyla da kripto para borsasına girmek isteyen kişilerin tercih edebileceği platformlardan birisidir.

Paribu komisyon oranları, genel itibari ile kullanıcıları zorlamayacak ve zarara uğratmayacak komisyon oranlarıdır. Hatta öyle ki bir çok işlemde Paribu, kullanıcılarından kesinti yapmaz. Bu durumda kullanıcıların Paribu kripto para borsa platformunu tercih etmesinin sebeplerinden sadece birisidir.

Paribu Komisyonları

Paribu komisyon oranları hakkında bilgi sahibi olabilmek ve bu oranları anlayabilmek için öncelikle terimleri bilmek de fayda vardır. Bu terimler işlemleri yapan; piyasa yapıcı emirler ve piyasa alıcı emirlerdir.

  • Piyasa Yapıcı Emirler (Maker): Sistemde işlem oluşturan emir tipidir.
  • Piyasa Alıcı Emirler (Taler): Sistemde yapıcı emirler tarafından oluşturulan teklifi kabul eden emir tipidir.

Paribu komisyon oranları anlık olarak değişebilen değerlerdir. Sistemin bu özelliği sayesinde piyasa alıcı ve piyasa yapıcı emir tipleri sistemin ara yüzünde farklı şekilde değerlendirilebilir. Bununla birlikte Kolay Al/Sat sayfasından işlem yapan kullanıcılar için daima piyasa alıcı (Taker) komisyon oranları geçerlidir.  Paribu sisteminde komisyon oranları 30 günlük işlem hacmi doğrultusunda belirlenir. Günlük hacim hesaplaması ise her gün sistemde saat 00.00’da yapılır.

Paribu Komisyon Oranları Nasıldır?

Paribu komisyon oranları 30 günde bir işlem hacmine göre değişme özelliğine sahip olsa da genel itibari ile komisyon oranları şöyledir;

  • 0-100.000 arasındaki işlemler için piyasa yapıcı komisyonu %0.25, piyasa alıcı komisyonu %0.35,
  • 000-1.000.000 arasındaki işlemler için piyasa yapıcı komisyonu %0.15, piyasa alıcı komisyonu %0.15,
  • 000.000-5.000.000 arasındaki işlemler için piyasa yapıcı komisyonu %0.10, piyasa alıcı komisyonu %0.15,
  • 000.000-10.000.000 arasındaki işlemler için piyasa yapıcı komisyonu %0.5, piyasa alıcı komisyonu %0.10,
  • 000.000-50.000.000 arasındaki işlemler için piyasa yapıcı komisyonu %0.2, piyasa alıcı komisyonu %0.10,
  • 000.000 ve üzeri işlemler için piyasa yapıcı komisyonu %0.1, piyasa alıcı komisyonu %0.5 şeklinde uygulanır.

Ayrıca sistemde onaylanmamış hesaplar alım-satım işlemi yapar ise bu hesaplar için uygulanan komisyon oranları piyasa yapıcı ve piyasa alıcı için her iki durumda da %0.5 oranıdır. Ayrıca bu oranlara KDV dahil değildir.

Paribu Para Yatırma ve Çekme Ücretleri Ne Kadar?

Güvenilir ve aynı zamanda da kullanıcı dostu olan PAribu, para yatırma ve çekme ücretleri konusunda da kullanıcılarına düşük oranlar sunarak müşterilerinin daha fazla kazanmasını hedefler. Bu doğrultuda Havale ya da EFT ilepara yatırmak ücretsiz iken Havale ve EFT yöntemi ile para çekmek 3 TL’dir. Papara ile sisteme TL yatırma işlemi yapılırken en fazla 200 TL yatırma sınırı vardır ve bu işlemde %1+KDV uygulaması yapılır. Papar aile para çekme işlemi ise en fazla 200 TL’dir ve %1+KDV işlem ücreti uygulanır.

Paribu sisteminde diğer tüm kripto para birimlerimde para yatırma işlemi ücretsiz yani işlem ücreti ödemeden yapılan işlemlerdir.

Kripto Para Yatırma ve Gerçeklememiş Alım-Satım Emirleri Ücretli midir?

Paribu , komisyon oranları en düşük olan kripto borsa platformlarından birisidir.Ayrıca sistemde birçok işlem ücretsiz. Ücretsiz olan işlemlerden birisi, kripto para yatırma işlemidir.

Kullanıcılar hesaplarına kripto para yatırdıklarında kullanıcılardan kesinti yapılmaz. Ayrıca verilen alış ya da satış emirlerinden gerçekleşmediği sürece ücret alınmaz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.